Bir Arz-ı Hâl…

hal

Bir şey anladım: Bu ülkede hiçbir şey eleştirmeyecekmişsin… Bunu duyunca hemen şöyle insanlar çıkar; “a eleştir canım, eleştir tabii de makul bir dil kullan… Bizim belirlediğimiz şey çerçevesi içinde takıl. Biz belirleyelim, aman bizim şeyimize bir şey deme, aman bizim inandığımız şeyi bozma. Biz çünkü şey.. Şey işte, ondan işte. Yaaa işte…”

Hemen her şeyi belirleyen birileri çıkar. Birileri iyidir, birileri aslan devrimcidir, birileri dokunulmazlık halesiyle örtülmüştür, bunlara ne şüphedir canım, eleştirilemeyeceklerdir, şüphe zaten gerizekâlılar içindir, şüphe mümkün değildir, gerçek henüz gerçekleşmemiştir. Hakikat, hakikat derler de fark etmezler, hakikat dolaşımda olandır ve “bu coğrafyada düello değil, pusu geleneği vardır” diyen Kemal Tahir en doğrusunu görebilmiştir.

Bir şey anladım. Derler ki “her şeyi saygı sevgi çerçevesi içinde yapmak gerekir”. “Dilbazlığın en mütekâsif haline heveskâr” gibi çamura batmış bir uslüpla yazı yazarsan bu coğrafyanın en büyük mağdurlarına, Hegel’i Marx’ı aşmışlara yoldaş olursun; ne ve kim olursa olsun mağdur olan başka birinin yanında durmaya kalkınca Kemalist, faşist, ulusolcu olursun; zaten ya birisindir, ya ötekisindir; kendi rengin olmamalıdır; forma aşkı! Kendi bildiğin, Ecinniler’den, Tolstoy’dan, Mülksüzler’den devşirdiğin devrim için bile birkaç kelime edemezsin. Edersin tabii de yukarıda dediğim gibi etmen gereklidir. Çünkü Allah korusun, özgürlükçüyüzdür.

Yazdırmazlar, ne mümkün gözüm, yazamazsın. Dilinden ötekileştirme, ayrımcı, seksist lafını düşürmeyenler düzmeli düzmesiz küfür yağdırır, herkes için ayrı bir öteki vardır; senin hep görmeye çalıştığın o küçücük, dar alandaki bir diğer mağduru (Başbağlar mağdurunu misal, misal Sonuna Kadar Saklanacak’da yazdığın asker çocuğu, Ece Ayhan’a çok taparken o ortaokullu çocuğu) görmeye yürekleri yetmez. Kalp yetmezliği çekerler. Soru, dikendir çünkü, kalbe batar, incitir, acıtır. Bir de üstüne üstlük incinen eşin dostun arkadaşın şikâyetini sineye çekersin. İncinmişlerdir bir kere. Aslında o öteki dediğin, kimsenin “ipinde” değildir. Öteki dediğin artık bizim buralarda bir tür “hikâyedir”.

Daha vahimi de ne biliyor musun, insanların bir bölümü okuduğunu bile anlamaktan acizdir. Hiç demediğin şeyler için seni yargılamaktadırlar. Bugüne bugün yüzlerce yerde defalarca bir şeyler yazmışsındır (iyi kötü tartışılır, hiçbir zaman da harikadır dememişsindir), tek satırını bile olsun, okumamışlardır, zira zekidirler, bu nedenle kürsüne çatıp espricikler yaparlar; küfrün saygı; saygısızlığın devrimcilik; işgal ile fethi aynı şey sayabilmenin ulusalcılık; tarzsızlığın, dil bilmezliğin, çapsızlığın entelektüellik olduğu yerde soru sormak gerekmemektedir canım kardeşim. Şu sosyal medya bulamacına “genel ahlakımızı, toplumumuzu, büyük devrimimizi, barışımızı” rahatsız edecek ne yazdıysam siliyorum. Benim sizin âleminize aklım ermedi.

Zira bir şey anladım: Beni hiç tanımayan ne kadar çok düşman biriktirmişim… Bir şey anladım: Bu ülkede hiçbir şeyi eleştirmeyecekmişsin.

1 comment for “Bir Arz-ı Hâl…

  1. pinark
    Nisan 22, 2014 at 10:38 am

    Onur caymaz sizin ne guzel burası var gazete var atölyeler var, kendinizi ifade etme firsatiniz var.benim yok misal. Tivitirda engellenmisim sizin tarafinizdan bu vesileyle cevap yazmak istedim. Malum ben de sizielestirdigim icin cevap hakki doguyor.zaten tivitirda çoğu zaman yazdiklariniz muthis bir cevap verme istegi doguruyordu. Bugune kadar kitabinizi okumak kismet olmadi aslinda farkli zamanlarda aldigim iki kitabinizi da bir sekilde arkadaşlarıma hediye etmek durumunda kaldim . ama aklima yazdigim okumaliyim dedigim bir isimdiniz.byusebepten de takipteydim. Bi kac kere elestirdim lakin hiçbirinde değil hakaret ‘sen’ bile demedim.efendice tanimadigim her insanla oldugu gibi ‘sizli’ konustum. Sonuç:bloklandim. Tuhaf bir his ama bu ikinci ilk ufukuras engellemisti. Simdi hocam basta da dedigim gibi kendinizi ifade edecek bir cok zemin varken bu sansi bulunmayan insanlari nasıl bu kadar kolay yaftalayabiliyorsunuz.sizi elestiren herkesi belli bir kalipta gorup alaya alip yer yer de belden asagiya vuruyorsunuz.ben bunlari yazarken kendimle ilgili bilgi verme ihtiyaci diyuyorum yanlis anlamayasiniz diye.ben evvelden odpye gonul vermis Simdilerde partisiz kendi halinde bir ogretmenim.sendikaliyim aleviyim tatava yaptim.kadin haklarinin ya da seksist vb eleştirisinin ironiyapilamayacak denli onemli ve hayati bir konu oldugunu biliyorum.neyse bunlari anlatmak saçma oldu. Sunu soylemeliyim asil siz elestiriye acik olun ve rtegibi sizi her elestirene saldirmayin.beni -engellemeden filan degil he- tivitirda yazdiklarinizin cogu hayal kırıklığına ugratmistir.yahu siz yazarsiniz.boyle mi olmali?yakistiramadigim o kadar yorumunuz var ki..bir yazara yakistiramadigim..usttenci dalgaci kufurbaz.belki bunlar baska bi tarzda baska bi yazari iyi yazar bile yapabilir ama olmuyor işte.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir