Haziran Atölyeleri

Akademi Nar, korona virüs dolayısıyla evlerimize kapanıp kaldığımız yaz günlerinde, edebiyat seminerleri dışında, online atölyeleriyle de sizi alıp dünyanın bin türlü haline götürüyor, kültür ve sanat iyileştirici gücüyle gündeme renk katıyor.

Atölyelerini yedi yılda binlerce kişiye taşıyan Onur Caymaz’ın büyük emeğiyle bu bahar, biri tümden yepyeni bir içerikle donatılmış dört farklı atölyemiz gündeme geliyor.

1 Haziran 2020, Pazartesi (20.00) – Hayatın Mitolojisi
Mitoloji nedir; sanat mı, şiir mi, yalan mı? Bilgi mi, bilgisizlik mi? Tarihi ve yaşamı var eden bu çok ama çok eski hikâyelerin kültürle, yaşayışla, sanatla kurduğu bağlar… Gelmiş geçmiş bir sürü tanrının kayıp solukları arasında Homeros’tan zeybeklere, delice zeytinlerden Bach’lara, Itrilere uzanan bir kültür yolculuğu…

5 Haziran 2020, Cuma (20.00) – Bakmak, Görmek, Söylemek
Sanat nedir, aslında sanat diye bir şey var mıdır? Peki ya herkes yapıyor, herkesin en iyi olduğu konudur: Yorumlamak. Nedir yorumlamak? Yorum ve aşırı yorum. Baktığımız zaman görür müyüz? Ya görürsek, bakmış mıyızdır? Caravaggio’dan Nedimeler’e; İncil’den uçsuz köşelere, yine etkileşimli bir macera. Devam ediyoruz.

8 Haziran 2020, Pazartesi (20.00) – Yaratıcılık Derken?
Günümüzde “yaratıcı” olmayan hiçbir şey kalmadı neredeyse. Kebabın bile inovasyon dönemindeyiz. Nedir yaratıcılık? Sadece Tanrı’ya mahsus diye silip atan da var, her şeyini yaratıcı kılmaya çalışan da... Bu kavrama dair artık dünyada bir sektör mevcut. Voltaire ne diyor: “Yaratıcılık, titizce düşünülmüş taklitlerden başka bir şey değildir!”

12 Haziran 2020, Cuma (20.00) – Harflerin Peşinde
Ülkemizin en uzun süredir devam eden edebiyat atölyelerinden Yaratıcı Okurluk’un artık çok sevilen, merak edilen harfler bölümü… A’dan Z’ye harflerin sırrı arasında gezinirken Türk ve dünya edebiyatının büyükleri, anılar, tarih, sanat, mitoloji, şiir ve bir kültür “zehirlenmesi”

15 Haziran 2020, Pazartesi (20.00) – Kelimeye Merhaba
Ülkemizin en uzun süredir devam eden edebiyat atölyelerinden Yaratıcı Okurluk’un bu kez de kelime bölümü tekil bir oturumla okura ulaşıyor. Göstergebilimden etimolojiye, iyi kitaplardan çöplere, Esperanto’dan Ömer Seyfettin’e, bir edebiyat ziyafeti.

19 Haziran 2020, Cuma (20.00) – Anlatmanın Büyüsü
Caymaz ile bu kez yazınsal anlatının peşinde… Anlatmak nedir, nasıl anlatılır? Hikâye ve romanın temel dinamikleri. Konu nedir? Alice ile Ömer Seyfettin, Kemal Tahir ve Nabokov. Saçını taradı mı diyeceğiz yazarken saçları taradı mı? Peki ya evrende bir tarağın yeri nedir? İzle, gör – duy, dinle- dökül… Etkileşimli sürprizlerle.

Katılım bedeli 80 TL’dir.

*

İletişim için: info@akademinar.org – 0542 495 35 96

Post navigation

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir