Dünya Evi Şairine Sorduk…

Son şiir kitabınız Dünya Evi ile ilgili nasıl tepkiler alıyorsunuz.

Alkış beklediğim insanları yolun yarısında seçtiğim için tepkisizliklerle bir zamandır ilgilenmiyorum. Tepkilere gelince, doğrusunu istersen, asıl önemsediğim, beni tanımayan, yazıya bulaşmamış, sadece iyi edebiyatın, okumanın peşindeki okurun düşünceleri… Eş dost zaten önemli. Kitaba adını veren şiir de bunu anlatıyor zaten: “Eş dost, dünya evi…” Tabii ki öteki türlü okur da çok mühim, ayrı, fakat sadece “okumanın” peşindeki okur, özel kanımca. Kitap daha çok yenice ama Ağır Şaman, Kırk, Gümüş Dua gibi şiirler sevildi, bunlarla ilgili sosyal medyada paylaşımlara rastlıyorum.. Şimdi biliyorsun herkes “metin ürettiği” için şiir yazmak daha zorlaştı. Bunu şiir dergilerine bakarak da anlayabilirsin. Halen içi geçmiş biçimde seksenler şiirini tartışıp duranlar var. Sakallı, kepekli ve sıkıcı bir tayfa. Niye seksenler. Yetmişlerin gürleyen sesine kimsenin maçası yemez de ondan!

Yazarlığınızda şiiri, öyküden, romandan, denemeden hep üstte tuttuğunuzu söylüyorsunuz. Bugünün ölçeğiyle bakarsanız, şiir nasıl olmalıdır gibi mümkün olmayan bir tanıma karşın, şiir ne olmamalıdır, ne dersiniz?

Söylediğin gibi, tanıma gelir yanı yok. Şiire bugünün ölçeğiyle bakılabileceğini de sanmam. Şiir insanlığın, insan oluşuyla birlikte başlayan bir büyü süreci; ses, ritim, iyileştirici güç, tutku, heyecan; birçok şey. Ama açık olan şu ki insan oluş sürecimizle birlikte büyüdü. Edebiyatın “dar alanıyla” kısıtlanabilecek şey değil şiir. Ona sadece bugünün ölçeğiyle bakamazsın, iyi şiir, bütün zamanlar için. Dönüp dönüp Homeros okumamızın sebebi bu olsa gerek. Okumayanların bile anmasının sebebi… Tüm zamanların ölçeği diye bir şey var. Dante de o ölçekle yazdı, Yunus da, Pavlus da, Poe da… Hepsi de ruh üfledi şiire. İlla tanım dersen, beyaz kâğıtla, sazla ya da sözle şair arasındaki gerilime şiir denir diyebilirim. İsmet Özel’in şiir tanımı var: İki arkadaş. Geniş, büyük bir merdivenden inmekte. Birinin, diyelim ki ayağı burkuldu, sendeleyip düşüyor, yuvarlanıyor. Sonunda yere seriliyor. Kafasını vurdu. Baygın. Diğeri korkuyla, koşarak iniyor yanına. Yerde ölü gibi yatanı omuzlarından sarsıyor: “Konuş kardeşim, ses ver, aman ha, bir şey de…” İstiyor ki arkadaşı ölmesin. Sağ olduğunu anlatabilmek için ses etsin. Ne söyleyeceği önemli değil… Öylesi anlarda boş şey söylenmez zaten. Sözleri, yerde baygın yatanın yaşadığını gösterirken ötekinin yüreğine su serpsin. İşte şiir, o sözlerdir. Ama unutma, şiirin doğması için önce merdivenden ineceksin, hareket gerek. Sonra yanında biri olmalı, arkadaş. Tabii en önemlisi düşmelisin. Zaten “belki” o yüzden Dünya Evi’nin kapağında, “anneler düştüğünü hatırlar babaların / çocuklar güzelliğini” yazmakta. Caymaz efendi, sen yazdın onu oraya, neden “belki” diyorsun, bilmiyor musun ne yaptığını diyeceksin. Bilmiyorum tabii. Şiir, hep “belki”.

Konu şiir olunca sorayım istedim. İlham gerçekte var mı? Varsa sizinki nasıl geliyor?

İlham Gencer var, çok da iyi müzisyen. Parantez içinde (gülüyor) yazmaya gerek var mı buraya… Belki bir de isim benziyor diye İlhan İrem’i alabiliriz. Ama onun dışında bir şeylere inanmam. İlham, yeni başlayanlar içindir; normalde çalışmak vardır sadece. Yine de yukarıda belirttiğim gibi… İlk anın büyüsü denen şeyi atlamayalım. Yazma hevesini nasıl edinirim. Ölçüm bir tane… İçime bakarım, dışıma bakarım sonra. Bir de bunu yayınlamasam, yazmasam ölür müyüm acaba diye sorar, cevaplamaya çalışırım. Düşünürüm hep: Ya bunu bitiremeden ölsem ne olur! Sonra bazen kimler okuyacak şimdi şu yazdığımı acaba derim. Yazarken bunların hiçbirinin önemi yok tabii ama yazdıktan sonra bilirim ki birileriyle paylaşılacak o kelimeler. Bir de yazdık ama ıncık cıncık bir şey olmadı değil mi diye çok sorarım. Hezeyanımla kimseyi meşgul etmek istemem… Bir ünlü şairimizin dediği gibi okuru bilmem ne çocuğu olarak görmek istemem. Göremem. Şiir yazanın neresinden çıkıyorsa okuyanın da orasına girer, bilirim.

Günümüz Türk Edebiyatı’nı nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce edebiyatımızda tekelleşme ve bir piyasalaşma var mı?

Önce günümüz Türk edebiyatının, kendisini Türkçe edebiyat sanan bölümünün, en azından dilimizi olsun doğru dürüst öğrenmesi gerektiğini düşünüyorum. Türkçe edebiyat değil, Türk edebiyatı demenin, onların anladığı anlamda milliyetçilikle ilgisi yok. Yazıp durduk zaten orada burada, bir miktar da farkındalık uyandı. Onun dışında da pek değerlendiremiyorum günümüz Türk edebiyatını. Bıraktım ucunu. Bir değerlendirme yapınca kızıyorlar çünkü. Bana lezbiyen diyen, düelloya davet eden bile oldu, ötesi var mı? Okura budala çoğunluk muamelesi yapan editörler var. Hep istiyoruz ki herkesi eleştirelim ama bizi kimse eleştirmesin. Demokrasiyi bunca savunan sanat ortamında en ufak sorgulamaya izin verilmemesi, “bu şiirin nesini sevdin yahu”, “şu derginin şöyle olması kötü değil mi”, “bu adam bunca yıldır aynı şeyleri yazıp duruyor acaba kendisinden hiç sıkılmıyor mu”, “şu kitabın kapağı böyleyse yazarının sanat gustosundan ne bekleriz”, “acaba bunu ilk kez kendisi mi buldu sanıyor” gibi soruları bile soramıyoruz. Bir şairin, kötü olduğunu birçok kişinin kabul ettiği kitabı için eleştiri yazısı yazılıyor, demokratik yayıncı, şairden izin almadan yazıyı yayınlayamıyor, sapısilik bir ortam! Yine de hayatta inandığım üç beş şeyden biri sanat. Bir ayakta kalma biçimi. Yıldız Tilbe’nin Dayan Yüreğim diye şarkısı var, “gün gelir acılar ezberlenir, iyileşir zamanla yaran” diyor kadın. Birçok romancı sayfalarca yazıp yüzbinlerce satarken buncasını söyleyemiyorsa insanın oturup düşünmesi gerekir. Geçmişte on beş bin satan edebiyat dergisi bugün kimsenin umrunda değilse sadece okur değil herkesin oturup takkeyi önüne koyması lazım. Ben buradayım sen neredesin ey okur diye Oğuz Ataycılık oynamanın âlemi yok. Cidden burada mısın bakalım! Tevfik Fikret, hak bildiğin yolda yalnız yürüyeceksin diyordu. Yalnız öldü. Halen yaşıyor ama… Bugünler geçici, ölçümüz zaman, ses, memleket, gelenek, gelecek, aşk, dert, yara.

Çalışırken olmazsa olmaz ritüelleriniz var mı? Varsa nelerdir?

Mümkün olduğunca gürültülü olmalı, bölünmem gerek iş güç tarafından, öyle “şimdi yazı evime geçiyorum şekerim burs aldım, Berlin’e gidiyorum, altı ay yokum” durumum hiç olmadı. Kahve olursa iyidir, ofis – ev dışında deftere yazarım, onun dışında çoğunluk bilgisayar. Alkoldü, şuydu buydu karıştırmam işe; kurularla da işim yok, zaten yazmadığım zaman da sıvıları tercih ederim… Kurşunkaleme bayılırım. Masada o aralar peşine takıldığım kitaplar durursa, bir şey olacağından değil a, kendimi iyi hissederim. Yazları balkonda kitap okumaya bayılırım, hele balkonda çiçek varsa daha çok. Dışarıdan çocuk seslerinin geldiği, bira köpüklü yaz öğleleri, şiir okumak için biçilmiş kaftandır. Kitaplara yazar çizerim ayrıca. Defter bir kitap, kitap da defter değil mi. Böyle işte. Başka bir şey hatırlamıyorum. Yazmak benim için ayinden çok, “çoğunlukla” iş olduğu için, aman güzel tütsü kokuları duyayım da zihnim beynim açılsın durumum da olmaz. Görüldüğü üzere oldukça sıkıcı biriyim. Zaten ayin işlerini de bırakalı epey oldu, herkese tavsiye ederim. Gelgelelim ilk anın büyüsüne hep inanmışımdır.

Yaratıcı okurluk dersleri veriyorsunuz. Nedir yaratıcı okurluk? İyi bir okur nasıl olunur ve iyi bir okurun edebiyata katkısı nasıl olur?

Yaratıcı okurlukta derdim okurluğu öğretmek, yaratıcı yazarlık diye bir şeyin olamayacağını, fakat yazarlık kültürü verilebileceğini anlatmak. Atölyenin adını yaratıcı yazarlık denen tuhaflığa gönderme olsun diye yaratıcı okurluk yaptım. Akademi Nar’da, bu atölyede şunu anlatıyoruz: Harfler, cümleler, kelimeler, harflerin tarihinden başlayarak, dünyayı değiştiren kitaplar, iyi edebiyat – kötü edebiyat, sanat, mitoloji, tarih, hikâye, şiir; bir büyük kültür zehirlenmesi. Altı yıl oldu, binlerce insana ulaştık. Az iş değil. Üstelik “yarın bilmem ne fuarında kitaplarımı imzalıyor olacağım” diye Tweet atan “yazarların” arasında.

Sanat biraz da her şeyiyle ‘çok’ olanların işidir diye bir tanımınız var. Bunu biraz açar mısınız? Yani çok öfkeli ya da çok hisli ve ya çok radikal… Dengeli, oturmuş bir hayat sanatçının üretkenliğini mi engelliyor?

Çok olmalı vurgusunda, eksikliklerin de çok olabileceği anlamı var. Raymond Carver, yaratıcı yazarlık dersi almadı ama yaratıcı yazarlık derslerinde çok konuşulur… Edebiyatçı satranç bilmeli, top sakalı olmalı, bizim partiden olmalı, ötekileştirilmiş bir LGBTİ birey olmalı, vegan olmadan olmaz ya da modern bir serseridir o , sakalları şiir kokmalıdır türünde bayat reçeteler, tanımlar, formüller çok tuhaf ve itici. Her gün işinden eve dönen memur Kafka veya sıkıcı hayatıyla huzursuz memur Pessoa dünyanın en önemli yazarları; bu adamların “görünürde” bir sokaktan, daireden başka dünyaları yoktu. Yok muydu, bilemiyoruz işte. Oturmuş bir hayat ya da dağınık bir düzen: Sanat keşke buralardan çıkıyor diyebilsek. Celine bambaşka yaşadı, Pamuk onun tam zıt kutbunda yaşıyor… Ama işte ikisine de romancı.

Toparlayayım. Türkiye’nin, şairlerini sevmediğini söylediniz bir yerde. Omurgasızlaşmayı, bir yere ait olmayı reddeden herkesin üzerinde bir baskı, bir görünmez sansür var gibi…

Bir yere ait olmamak söz konusu değil. Bu kez de “bir yere ait olmayanlara” ait olursun. Şairlerin sevilmemesi de normal. Bizim gibi ülkelerde biraz daha fazla bu sevgisizlik. Şairler, sahiden şair olanlar, hakikat işçileridir çünkü. Niye sevilsinler! Bir de şairleri geçelim, biz toplumca insanları sevmeyi öğrendik mi acaba diye soralım. Her alanda bir sansür var mı? Ben kendi adıma karşılaşmadım. Üzerinde daha çok durulması gereken başka bir yakıcı soru var kanımca: Alan kaldı mı? Bununla ilgileniyorum. Birçok şeyi, bilgiye, kitaba yaslanarak söyleyebilecek, yetkin, yetenekli insanlar bizi terk ettikçe alanların da azaldığını düşünüyorum. Sansür, hatta oto-sansür de var tabii, muhakkak! Oyunlar yasaklanıyor ara sıra haberlerde görüyoruz. Peki oralarda bu oyunlara cidden ihtiyacı olan var mı, üç beş cesur ve güzel insandan söz etmiyorum, kalabalıklardan söz ediyorum kaldı mı diye hiç sormuyoruz… Yine de kitaplarımı yayımlayan kurumda, köşe yazısı yazdığım gazetede bana uygulanan bir sansürle karşılaşmadım. Asıl daha büyük ve görülmeyen son bir sorunumuz daha var ki can alıcı: Çevremizi kuşatan vasatlık. Üstelik bu, iktidarlarla, hükümetlerle falan doğrudan ilgili değil. Daha üst düzeyde ele alınması gerekiyor. İktidarlar değişebilir, gider, gitmez ama vasatlığın bitirilmesinin hepsinden önemli olduğunu düşünüyorum. Bu söyleşi için teşekkür ederim.

Oda Tv