Yaratıcılığı Geliştirmek Atölyesi’nden Kalan Güzellikler…

İLK DÖNEM

Başladığı gibi bitmediği için bugün mutluyum. İnsanlar, acizliğiyle kollarıma itilmek için önümde durmaktalar. Aziz Matta, önümüzdeki günlerde onu iteyim diye hep önümde dimdik duracak.

*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–
Sevgili B,

Mektubunda beni sevmediğini yazmışsın. Üzgün olduğunu. Üzme sen kendini. Çoğu zaman ben bile kendimde sevecek bir şeyler bulamıyorum. Hal böyleyken senin beni sevmeni beklemek zaten tuhaf olurdu. Ben izninle yine de seveceğim seni. Belki seni severken kendimi sevmeyi de öğrenebilirim.

Sevgilerimle A.

*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–

çünkü su

artık suya inme vaktidir
akıntıya karşı yüzerek
batık gemilerin, deniz diplerini saran umutsuzluğu

anlayamıyorum…
o balık geceleri güzün, o puslu
ve alışkanlık dışında her şeyi
burada fırlatıp atıyorum…
içimde titrerken anılar ve kaçışın bakır kokusu…*

 

aşama

yarın sabah
bir olta ötekini yakaladı
senin ve ardında geleceklerin
kazağımdaki tayların

akıntıya karşı yüzerek
yüze vuruyordu gülerken yüzün
gün soldu, eteklerinde kızıl pırıltılarla damlarken su

Bünyamin T.

*: Tuğrul Tanyol, Cem Gibi

*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–

Beş yıl oldu, Arap kızı geleli. Bahar demişlerdi, bir hevesle başlamıştı her şey. Özgürlüklere kavuşabilecektik. Olmadı, olamadı. Bir gece ansızın kulağımızda patlayan bombayla kalktık. Karım, kızım ve yıkıntı altında kalan anam. Nasıl kaçtık oradan bir eşyamızı bile almadan. Gece boyu yürüyüş. Türkiye sınırı. Parasız pulsuz, yollar, sefillik, insana bir pislikmiş gibi bakan gözler. Türkiye’den botla geçmeye çalışırken Yunan devriyesinin batırdığı botumuz. Dostlarım can veriyor şişme botta, vücutları şişiyor ama. İnanamıyorum, bakıyorum, bakıyorsun. Gece soğuğunda bir titreme alıyor suda herkesi., sabah aydınlığında karaya vurduğumuzda bizleri fırına sokacak gibi sarıyorlar folyo filmlere. Oysa vücudumuz değil sarılan, serçe ruhumuz.

Dört yıl mülteci kampı. Fakirlik, şiddet, her şeyden kötüsü umutsuzluk. İşte o en çok bana kıyan.

Savaş bitti, evimize dönecekmişiz diyorlar. Evim kaldı mı benim? Oyuncak dükkanım. Anamın, yıkıntılar arasında kalan bedenini bile çıkaramadım. O havayı teneffüs etsem boğulur muyum? Hatıralarımı canlandırabilir miyim? Tanrı bize yaşattığı bu cehennemi cennete çevirmemize müsaade eder mi?

Bilmeyi ne çok isterdim.

*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–

On altı bin altmış altı gündür aynı sandalyede oturmuş bekliyorum. Büyükannemin Burgaz’daki evinde. Pencereden vapurları izliyorum. Adaya gelip demirleyen, on beş yirmi dakika sonra geri dönen. Özeniyorum vapurlara. Onlar gibi denizde olmak istiyorum. Rotasız yolculuk etmek. Küçücük bir bavulum dışında hiçbir şeyim olmasın istiyorum. Anıların ağırlığı olmadan, bulut gibi, dalga gibi özgür olmak. Yerimden kımıldayamıyorum. Büyük büyük annemin gelinliği gelmediği için evlenemedim. Vapurdan gelinliğimle inecek yârimi karşılamayı hayal ediyorum.

*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–

Bir uğultuya uyandı Meryem. Salonun orta yerine dağılmış odun parçaları vardı. Gölgeler büyümüştü mum ışığında. Duvara resimler çiziyordu gölgeler. Korkuyla doğruldu Meryem. Etrafına bakındı. Sobanın yanına sokuldu usulca. Yumuşak bir şeyler geldi eline, ağzına götürdü. Parçalanmış lastikti çiğnemeye çalıştığı. Tükürdü, yüzü ekşimişti. Ağlamaya başladı Meryem. Birilerini aradı, annesini, ağabeyi İsa’yı. Konuşmayı yeni söküyordu. Emineee, Emineeee diye bağırdı. Henüz annesine anne bile diyemiyordu. Yan odaya seğirtti, aksak adımlarla. Ağabeyi İsa’yı gördü önce; annesinin sallanan ayaklarına sarılmıştı. Sonra saç kurutma makinesini… Ağlamayı kesmişti Meryem. Kurutma makinesini yüzüne tutuyor; tuttukça kahkahalarla gülüyordu. İsa ise öylece duruyordu; annesinin soğumuş ayaklarına sarılı…

*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–*–

Uzun bir günün sabahı. Gardayım. Buraya bir daha adım atabileceğimi ummazdım. Bir günde insan bu kadar yaşlanır mı? Bu kadar kimsesiz kalınır mı? Paramparçayım. Bir daha toparlanır mıyım? Başımı görüyorum basamaklarda. Sol ayağım simit arabasının dibinde. Yüreğim raylarda. Saat 10.03. Son kez gülümsüyorum. 10.04. Son kez adım atıyorum. Sesim kesiliyor. Nefes alamıyorum. Umutlarım… Bir gün yine umut edebilir miyim?